Çeşitli Milletlerin Otozomal DNA Genetik Yapısı

Çeşitli Milletlerin Otozomal DNA – Genetik Yapısı grafik halinde verilmiştir.
Genetic admixture of various people such as Arabic, Celtic, Dravidian, Germanic, Hellenic, Iranic, Turkic, Slavic, Mongolic people.

Görsellerin büyük halini görmek için üzerine tıklayınız.

dna-and-genetics-of-arabic-people-arabs dna-and-genetics-of-celtic-people dna-and-genetics-of-dravidian-people dna-and-genetics-of-finno-ugric-people dna-and-genetics-of-germanic-people dna-and-genetics-of-hellenic-people dna-and-genetics-of-indo-aryan-people dna-and-genetics-of-iranic-people dna-and-genetics-of-latin-people dna-and-genetics-of-mongolic-people dna-and-genetics-of-northeast-caucasian-people dna-and-genetics-of-northwest-caucasian-people dna-and-genetics-of-paleo-siberian-people ---13249368_1191840000866318_2046560956_n dna-and-genetics-of-sino-tibetan-people dna-and-genetics-of-slavic-people dna-and-genetics-of-south-caucasian-people dna-and-genetics-of-tungusic-people dna-and-genetics-of-turkic-people---east-turkic-genetic-structure_n ---west-turkic-people-genetic-admixture

İlhan Cengiz Hakkında Kısa Bilgi

İlhan Cengiz, genetik (Y-DNA, mtDNA haplogrupları ve otozomal genler) hakkında araştırmacı yazar. Yazara ulaşmak için: https://www.facebook.com/turkgenetik

3 yorum - Çeşitli Milletlerin Otozomal DNA Genetik Yapısı

  1. Elvin Nasibov // 10 Ağustos 2016 at 5:57 am // Cevapla

    Ilginc bir arastirma olmus, calismanin kaynagi ve detaylari hakkinda etrafli bilgiye nasil ulasabiliriz?
    Tesekkurler

  2. Tablolar için kaynakça versek daha güzel olur.

  3. Aslında bu araştırmalar yeterince titiz ve geniş kapsamlı araştırmalar değil. Denekler az sayıda ve belirli yerlerden seçilmiş homojen değil. Bu yüzden milletler hakkında sağlıklı bilgi içermiyor. Kanımca sapma oranları çok yüksek. Tarihi kaynaklarında yetersizliğini göz önüne alırsak sonuca ulaşmak zor. Çünkü tarihi kaynaklar hem yetersiz olanlarda taraflı. Sahip olduğumuz tarih kitapları ekseriyetle yakın çağa ait. İlk çağ hatta orta çağ hakkında bile yeterince detaylı bilgi yok. Bence dünya tarihi genetik bilimi ve antropoloji ile beraber daha titiz olarak yeniden incelenmeli ve gerekirse tekrardan yapılmalıdır. Fakat eldeki verilere dayanarak günümüzde halkların tek bir ırktan oluşmadığı gerçeğinden fazlaca bir sonuca ulaşamayız.

Yorum yaz

Eposta adresiniz yalnızca editörler tarafından görülebilir. Yorumlar kontrol edildikten sonra yayımlanmaktadır. Küfür veya hakaret içeren yorumlar filtre nedeniyle otomatik silinir. Yorum sahiplerinin IP adresleri sunucuda kaydedilir. Bilimsel değeri olmayan veya ideolojik görüş içeren boş mesajlar yayımlanmaz.


*