Hint-Avrupalılar Kimlerdi?

Hint-Avrupa dil ailesi  Hindistan’dan Avrupa’ya hatta coğrafi keşiflerden sonra Amerika ve Avustralya’ya kadar çok geniş bir coğrafyaya yayılmış ve 1.5 milyardan fazla anadil olarak konuşanı olan en büyük dil ailelerinden birisidir.

Bu dil ailesine bağlı bütün dillerin antik dönemde var olduğuna inanılan tek bir dilden türediği var sayılır. Söz konusu dile Ön Hint-Avrupa dili, bu dili konuşan topluma da Ön Hint-Avrupalılar denilmektedir.

Ön Hint-Avrupalılar hakkında Dilbilimciler ve Arkeologlar arasında en çok kabul gören hipotez Kurgan hipotezidir. Bu hipoteze göre Ön Hint-Avrupalılar Karadenizin kuzeyi ile Hazar Denizinin kuzeyi arasındaki bozkırlarda yaşamışlardır.

Son genetik çalışmalarda  bu bölgedeki kurganlardan çok sayıda DNA örneği toplanmış ve analizleri yapılmıştır. [1]

Bu yazımızda Ön Hint-Avrupalılar olduğu var sayılan mezarlardan alınan DNA örneklerinin otozomal analizini sunacağız.

Bu analizde günümüz toplumlarının ne oranda Ön-Hint Avrupa kökeni taşıdıklarının tespitine yönelik oluşturulmuş olan Eurogenes  Steppe K10 kalkülatörü verilerini kullanacağız. Söz konusu örneklerin bir çok kalkülatörde çok sayıda komponentin bileşimi oldukları görülmektedir. Günümüz toplumlarıyla bire bir kıyaslama kolaylığı olsun diye Steppe K10 kalkülatörü söz konusu örneklerdeki bileşimi tek bir komponent olarak varsaymaktadır. Bu komponente “Steppe” adı verilmiştir.

Şimdi bu “Steppe” komponentinin yani varsayımsal Ön Hint-Avrupalılığın günümüz toplumlarındaki oranlarına bakalım. Aşağıdaki tabloda mavi zeminde gösterilen halklar Hint-Avrupalı halklardır; yeşil zeminde gösterilenler ise Hint-Avrupalı olmayan diğer halklardır. Listenin en başındaki Yamnaya, Karadeniz’in kuzeyinde Hint-Avrupalıların ataları varsayılan antik kurgan kültürü topluluğudur.

IE_wm

Tabloda görüleceği üzere  günümüz toplumlarından en fazla Hint-Avrupa kökenine sahip olan halk %36 ile Litvanyalılar olup ikinci ve üçünçü sırada ise %35 ile Hint-Avrupa dili konuşmayan Ural dil ailesinden Estonyalılar ve Eryzia halkı bulunmaktadır. Ural dili konuşan Finlilerde bu oran %32 olarak görülmektedir.

Buna göre en yüksek Hint-Avrupalılık oranı, Doğu Avrupa bölgesinde görülmekte olup, batıya ve güneye doğru gittikçe bu oran düşmektedir.

Rusların %35, İngilizlerin, Almanların ve Norveçlilerin %26 Hint-Avrupalı olduğu ortaya çıkmıştır. Hitler tarafından “Aryan ırkı” sayılan Almanların ve İskandinavyalıların Doğu Avrupalılardan daha az Hint-Avrupa kökenine sahip olması dikkatten kaçmamaktadır.

İlginç olan bir başka nokta ise Hint-Avrupa dili konuşmayan bazı Kafkasya halklarının %25-30 gibi yüksek oranlarda Hint-Avrupa kökeni taşımasıdır.

Kimi çevrelerce “Ari ırk” oldukları propagandası yapılan  Kürtlerin %14, İranlıların %12 oranında Hint-Avrupa kökeni taşıması ise bir başka gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır.

Ayrıca Hint-Avrupa dili konuşmayan batı avrupa halkı Basklar %4, Hint Avrupa dili konuşan Sardinyalılar ise %0,09 Hint-Avrupa kökeni sahiptirler.

Seyhun Sugnak

KAYNAKLAR:

1- Massive migration from the steppe is a source for Indo-European languages in Europe

2- Eurogenes Steppe K10 Spreadsheet

Anahtar Kelimeler

Hint-Avrupalılar kimlerdir, Hint-Avrupalıların kökeni, Hint-Avrupa halkları, Hint-Avrupa dil ailesi, Hint-Avrupa dilleri, Avrupaların genetik kökeni

Seyhun Sugnak Hakkında Kısa Bilgi

Otozomal DNA, Y-DNA ve mtDNA gibi konularda araştırmacı yazar.

5 yorum - Hint-Avrupalılar Kimlerdi?

 1. Levent Veziroğlu // 26 Ekim 2015 at 4:59 pm // Cevapla

  Araştırma sonuçları öz annem T
  Yattı Sanatçıdı rahmetli NISA SEREZLI Kökleri için Hind -Avrupa diyor ,oysa ailesi Çankırılıdır

 2. Tebriz’den gardaşlara salam olsun.
  Güney azerbaycan için bir yazı yazmanızı isterim,
  İran siteleri Güney azerbaycanın “arya” kökenli olduğun yazarlar.
  Farsca wikipedi bunların biridir.
  İsterseniz başka örneklerde vere bilirim.
  Güney azerbaycan tarihin ilk gününden “TÜRK” olmuştur,ve türk kalacak
  Bu yolda sizin gibi dildaşlar yardımcı olacak…

  Hep dediğimiz gibi,

  TEBRİZ,BAKİ,ANKARA
  BİZ HARA,FARSLAR HARA
  (biz nereye,farslar nereye…)

  Sağolun.

 3. Yazıyı okurken gerçekten güldüm. Avrupalıların kendi teorisi ne kadar da tutarsız. Kurgan teorisine göre hind-Avrupalılar Yamna’dan geliyor lakin Yamna’nın Ön-Türk olduğuna dair de çok iddia var. Andronovo, Afanasevo, Yamna, Maykop, Pazyryk, Tashytyk, Karasuk gibi kültülerin tamamına Hind-Avrupalı diyorlar. Bu kültürler ile igili bir inceleme yazısı iyi gider.

 4. Bu kalkülatörü nereden bulabilirim

 5. Slm, benim anlayamadığım,niçin hint avrupa?yani hintlilerle Avrupalılar ın karışmasındanmı çıkmış bu dil? Öyleyse şayet Hindistan neree avrupa nere? Üstelik hintlilerin birçoğu simsiyah,Avrupalılar ise bembeyaz. Kafam karışık yani!

Yorum yaz

Eposta adresiniz yalnızca editörler tarafından görülebilir. Yorumlar kontrol edildikten sonra yayımlanmaktadır. Küfür veya hakaret içeren yorumlar filtre nedeniyle otomatik silinir. Yorum sahiplerinin IP adresleri sunucuda kaydedilir. Bilimsel değeri olmayan veya ideolojik görüş içeren boş mesajlar yayımlanmaz.


*